"Це не список, а істерика з помилками". Що відомо про "список 47" і що говорять вказані в ньому журналісти

Голова СБУ Василь Грицак повідомив про інсценування вбивства журналіста Аркадія Бабченка на брифінгу 30 травня

Що це за список?

Про спиок потенційних жертв Кремля Генеральна прокуратура України вперше заявила 31 травня, наступного дня після брифінгу, на якому генпрокурор Юрій Луценко і голова СБУ Василь Грицак розповіли про інсценування вбивства журналіста Аркадія Бабченка.

Прес-секретар Луценка Лариса Сарган тоді повідомила "Українській правді", що спецоперація правоохоронців та інсценування дали змогу отримати від замовника список 30 осіб, яких планували вбити після Бабченка.

1 червня відбулася зустріч силовиків з іноземними послами, після якої Луценко заявив, що в списку 47 осіб, "які мали б стати наступними жертвами терористів". Генпрокурор підкреслив, що більшість імен у списку – українські і колишні російські журналісти, яких уже попередили про небезпеку.


https://www.facebook.com/LlutsenkoYuri/posts/937996766399499

Того дня з фігурантами списку зустрілися Луценко і Грицак. "Українська правда" писала, що на цій зустрічі були присутніми як мінімум 17 "потенційних жертв", цю інформацію підтвердило троє учасників заходу. За інформацією видання, у всіх фігурантів узяли підписку про нерозголошення. "Українські новини" писали, що правоохоронці попередили 47 осіб про загрозу життю і провели інструктаж.

За даними головного редактора "Цензор.НЕТ" Юрія Бутусова, зі 47 осіб одна перебуває під охороною СБУ, ще сім погодилися на охорону поліції. Решта від неї відмовилася, або поки не визначилася.


Фото: Лариса Сарган / Facebook
31 травня у ГПУ стверджували, що в списку потенційних жертв 30 осіб. Фото: Лариса Сарган / Facebook


Хто є в переліку?

Уперше "список 47" опублікувало видання "Страна" 5 червня, повідомивши, що отримало документ від джерела в СБУ. У цьому переліку відсутній Бабченко, але є десятки українських блогерів та журналістів: зокрема, співзасновниця "Української правди" Олена Притула, головний редактор тижневика "Дзеркало тижня" Юлія Мостова, ведучі "Прямого" Матвій Ганапольський, Євген Кисельов, виконавчий продюсер телеканала "UA:Крим" Осман Пашаєв, заступник гендиректора телеканала ATR Айдер Муждабаєв, політичний оглядач Віталій Портников, шеф-редактор LB.ua Соня Кошкіна та інші.

Сарган заявила, що ГПУ не має стосунку до опублікованого переліку. "У нас немає цього списку", – повідомила прес-секретар генпрокурора. СБУ після публікації документа відкрила кримінальне провадження за фактом розголошення відомостей досудового розслідування.

Імена всіх учасників списку із вказаними посадами того самого дня опублікувала "Українська правда". Автентичність переліку СБУ підтвердила в коментарі "BBC Україна".

Із росіян, які переїхали в Україну і критикують політику Москви, у список потрапили Матвій Ганапольський, Євген Кисельов та Ілля Богданов. Також у документі перераховані українські письменники: Лариса Ніцой, Ян Валетов, Юрій Андрухович, Василь Шкляр та Юрій Винничук.

У списку немає одеського оперного співака і активіста, колишнього учасника місцевої "Самооборони Майдану" Тодора Пановського. Про те, що "кілер" пропонував після Бабченка "грохнути" Пановського і Богданова, заявляв у суді Євген Солодко, адвокат можливого організатора замаху на Бабченка Бориса Германа.


Предполагаемый организатор покушения на Бабченко Борис Герман. Фото: ЕРА
Імовірний організатор замаху на Бабченка Борис Герман. Фото: ЕРА


Як відреагували фігуранти?

Зазначені в переліку Олеся Яхно та Олена Яхно підтвердили свою присутність у списку. Айдер Муждабаєв також заявив, що перебуває серед потенційних жертв, але список "Страны" назвав фейком. "Складений за принципом: включили всіх, про кого знали з публічних джерел, інших дописали зі стелі до 47. Можливо, не вони, а їм його сфабрикували і злили, щоби виявити канал", – припустив він.


https://www.facebook.com/ayder.muzhdabaev/posts/1944536165580249

Блогер і політолог Денис Мацола написав, що про потенційну загрозу дізнався зі ЗМІ: "СБУшники зі мною не зв’язувалися. Дізнався про все як усі. Думаю, що це фейк, складений у режимі запари. Дуже схоже на кострубату СБУшну руку".

Журналіст "Української правди" Мар’яна П’єцух, коментуючи список, припустила, що його "склали методом Google, співставляючи якісь ключові слова". Вона підкреслила, що не розуміє, як опинилася в цьому переліку. "Я сама не зрозуміла, що я там забула в цьому списку, і мала після дзвінка з СБУ майже істеричний регіт. Та й після візиту з СБУ мало що для мене прояснилося", – додала журналіст.


https://www.facebook.com/tsvibak/posts/2139254322786527

"Мені ось тільки за дрібний шрифт прикро", – прокоментувала громадська активістка Олександра Дворецька. В опублікованому "Страной" документі дрібним шрифтом написані тільки два імені – Олександра Дворецька та Олександр Братущак. Хто такий Олександр Братущак – невідомо. Імовірно, автори списку мали на увазі журналіста Олексія Братущака.

"Це не "список", а істерика. Особливо з посиланнями на профайл Facebook. І помилками в назвах-прізвищах", – зазначила Соня Кошкіна.

Історик, теле- і радіоведучий Данило Яневський почав вести "хроніку перебування в так званому розстрільному списку 47".

"Доба I. За перші 14 годин чотири пропозиції про прихисток: США (1), Німеччина (2), Україна (1). Виступів по ТБ – 1. Пропозицій інтимного характеру – 0 (нуль). Від початку тижня на подвір’я двічі підкидали вбитих круків. Тиск – 120 на 80. От і питаю: чим мене можна налякати після 25 років шлюбного життя?!" – написав він.


https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2068240926732632&id=100006402333111

Учасникам опублікованого "Страной" списку, яким не надходило виклику у СБУ, журналіст Texty.org.ua Ольга Худецька порадила "перевірити ту приховану папку в повідомленнях Facebook".


Джерело статті: “http://gordonua.com/ukr/publications/tse-ne-spisok-a-isterika-z-pomilkami-shcho-vidomo-pro-spisku-47-i-shcho-govorjat-zaznacheni-v-nomu-zhurnalisti-249679.html”